Selektif Mutizm Mi Çekingenlik Mi?

Selektif Mutizm yaşayan çocuklar okula başlayana kadar çoğunlukla çekingen olarak tanımlanırlar. Son derece yanlış bir bakış açısı olmanın ötesinde erken müdahalenin önünü kapatmış olur aynı zamanda. Genellikle okul öncesi dönemde çocuk okula başladıktan sonra seçici konuşmamazlık yaşadığı fark edilir. Çocuk neredeyse 5 yaşına gelmiş olur. Ebeveyn ve yakın çevresi tarafından çekingenlik olarak tanımlanan durumun aslında mutizmin erken işaretleri olarak değerlendirlmesi halinde erken dönemde henüz sorun derinleşmeden gerekli müdahale yapılmış olur.

Çocuğum Selektif Mutizm Yaşıyor. Geçmesini Beklemeli Miyiz?

Çocukluk döneminde yaşanan birçok sorunda olduğu gibi "bekleyip görelim", büyüyünce geçer", düşüncelerinin geçerliliği ve işlevselliği yoktur. Tam tersi selektif mutizmin giderek daha da derinleşmesine, sosyal duygusal zorluklara, potansiyelini tam olarak kullanamadığı için akademik hayatta başarının düşmesine kaynak oluşturacaktır. Bu yüzden de mümkün olduğunca erken dönemde uzman desteği alınması gereklidir.

Selektif Mutizm Terapilerinde Süreç Nasıldır?

Selektif Mutizm yardım süreci çocuğun ihtiyaçlarına göre yapılandırılan kendi içerisinde bir hiyerarşiye sahiptir. Adım adım çocuğun hızında ilerlenir. Çocukla bireysel çalışmalar, oyun terapisi, Aile danışmanlığı,  psikoeğitim, öğretmen işbirliği ile yardım süreci yürütülür.